BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 14003077
*
nr 1400 3077
Bordslampa
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 maj 2021
kl 18:33:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/5 18:12:30
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika två hänklar
-
3237 Bordslampa
+ Golvlampa. Höjd: 76-152
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:14
-
3045 Bordslampa
Belid. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:32
-
1003 Bordslampa
Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. H..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:17
-
3046 Bordslampa
Italien. Höjd: 67 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:06
-
3048 Bordslampa
Krome. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:09
-
3083 Bordslampa
mässing, bergboms. Höjd: 65 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:37
*
Bordslampa
nr 1400 3077
Bordslampa
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 maj 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/5 18:12:30 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordlampa bordsarmatur bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor majolika två hänklar
-
3237 Bordslampa
+ Golvlampa. Höjd: 76-152
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:14 -
3045 Bordslampa
Belid. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:32 -
1003 Bordslampa
Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. H..//
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:17
-
3046 Bordslampa
Italien. Höjd: 67 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 18:06 -
3048 Bordslampa
Krome. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:09 -
3083 Bordslampa
mässing, bergboms. Höjd: 65 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
3 juni kl 20:37